Tkaniny, dzięki którym odmienisz siebie i swój dom.

W naszym butiku traficie na ogromny asortyment tkanin. Wyjaśnimy ich nazwy i zastosowanie.

Adamaszek

Adamaszek należy do tkanin żakardowych jest to materiał jedwabny (a także lniany), dwustronny, na ogół jednobarwny.
Adamaszek jedwabny był używany do szycia kosztownych ubiorów czy szat liturgicznych, a także do obijania mebli i ścian.
Z adamaszków lnianych szyto bieliznę stołową i pościelową.

Aksamit

To tkanina bawełniana z krótką okrywą włosową (runową) – bawełnianą, jedwabną lub wełnianą.
Warstwa ta powstaje poprzez wprowadzenie pomiędzy nitki wątku i osnowy dodatkowych nitek runowych w postaci pętelek.

Jeśli pętelki pozostaną nierozcięte, powstaje aksamit pętelkowy. Rozcięte pętelki tworzą aksamit strzyżony. Produkuje się również aksamity z wykorzystaniem obu technik.
Aksamit może być gładki lub wzorzysty. Wzory uzyskuje się różnymi metodami: przez wzorzyste tkanie (tkanina żakardowa), zróżnicowanie wysokości włosa, łączenie powierzchni o okrywie włosowej z powierzchnią pętelkową, a także przez prasowanie, wytłaczanie, gofrowanie oraz drukowanie techniką sitodruku. Wzorzysty aksamit przetykany metalowymi nitkami nosi nazwę brokatu. Jego odmianą jest altembas, zwany też złotogłowiem (ze złotą nitką) lub srebrnogłowiem (z nitką srebrną).

Angora

Tkanina uzyskana z wełny – sierści królika Angora u którego włos dochodzi do 25 cm długości.

Atłas

Gładka tkanina wytwarzana z przędzy bawełnianej, włókien wiskozowych, naturalnego jedwabiu. Materiał ma wyraźnie różniące się strony prawą błyszcząca i lewą matowa. Atłas może być gładki lub wzorzysty. Stosujemy na bieliznę, ubrania. Podszewki, sukienki oraz jako tkanina obiciowa.

Barchan

Tkanina lniano-bawełniana, jednostronnie barwiona ze splotem skośnym lub płóciennym. Barchan można barwic i drukować. Używany do wyrobu pościeli, obrusów i jako tkanina dekoracyjna.

Batyst

Nazwa tej tkaniny pochodzi z Francji gdzie rozpoczęto produkcję. Jest to cienka często przezroczysta tkanina o delikatnej fakturze wykonana z przędzy bawełnianej, lnianej, jedwabnej. Wykorzystujemy do szycia bielizny, lekkich ubiorów kobiecych i dodatków do dekoracji wnętrz np. zasłony.

Bawełna

Najpopularniejsza w przemyśle tekstylnym tkanina wytwarzana z rośliny o tej samej nazwie.

Boucle

Kręcony, kędzierzawy lub po prostu pętelka. Tkanina bardzo dekoracyjna pokryta pętelkami i węzełkami. Używana do produkcji płaszczy damskich, garsonek, sukienek, żakietów etc.

Dżins

Pochodzi z francuskiego miasta Nimes gdzie wytwarzano gruba tkaninę na wytrzymałe spodnie robotników portowych. Duży rozgłos zdobyła w Ameryce, która nadała tożsamość tej bawełnianej tkaninie. Polska odmiana tej tkaniny nazwana była Teksas. Posiadamy w ofercie dżins z domieszka sterczu.

Flanela

Tkanina bawełniana lub wełniana z okrywa runową (włókienną). Tkanina posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Tkanina mało podatna na uszkodzenia doskonała do szycia ubrań, bielizny oraz pościeli.

Flausz

Klasyczna tkanina płaszczowa, wełniana lub bawełniana tkana ze zgrzebnej przędzy. Jest podwójny, drapany i strzyżony. Flausz wykorzystuje się do szycia odzieży jesienno zimowej, płaszczy, kurtek, peleryn. Tkanina świetna na marynarki czy spódnice.

Frotte

Do szycia ręczników, płaszczy kąpielowych, bielizny, pościeli i bielizny pościelowej.

Gabardyna

Tradycyjnie tkanina wełniana, choć do wyrobu włókno może być bawełniane, syntetyczne lub z mieszanka. Jest to tkanina cienka o mocnym ukośnym splocie. Odzież z gabardyny noszona jest przez polarników. Tkanina na garnitury, kostiumy, garsonki, spodnie a także na mundury.

Gipiura

Tkanina z rodzaju koronki, misternej plecionki z jedwabnych lub lnianych nici.

Jedwab

Tkanina pochodzenia zwierzęcego wytwarzana już około 3600 roku p.n.e.. Przysłowie mówi, że jedwab wynaleziono po to by kobiety w sukniach mogły chodzić nago.

Kaszmir

Wełnę kaszmirową pozyskuje się, wyczesując ręcznie kozy kaszmirskie. Puch wykorzystuje się do produkcji luksusowych wyrobów kaszmirowych. Jedna koza produkuje rocznie 150 g czystego kaszmiru. Jak widać jego produkcja jest kosztowna, dlatego wełna kaszmirowa jest jedną z najdroższych tkanin.

Szyfon

Tkanina idealna do wykorzystania w pełnej wdzięku modzie kobiecej. Zwiewna, delikatna i romantyczna. Tkanina ta jest synonimem luksusowej elegancji, zwłaszcza gdy została utkana z jedwabnych nici. Szlachetna odmiana szyfonu wykorzystywana jest do szycia olśniewająco pięknych sukni wieczorowych. Nieco tańszy jest szyfon z dodatkiem włókien syntetycznych.